Що таке грип

ГАЗЕТА "РІДНЕ МІСТО МОЄ". БОРИС СКАЧКО "ГРИП НАСТУПАЄ. ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД НЬОГО?", №5 (89), БЕРЕЗЕНЬ 2006г.
Що таке грип

Грип – гостре вірусне захворювання, що характеризується коротким інкубаційним періодом (12-48 год), ураженням слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, які є вхідними воротами інфекції, розвитком вираженої загальної інтоксикації, лихоманки, потенційною спроможністю уражати інші органи і системи, значною схильністю до приєднання вторинної бактеріальної інфекції.

Джерело інфекції – хвора людина. Шлях передачі вірусу – повітряно-крапельний.

До грипу сприйнятливі особи всіх вікових груп. Заразливість – майже 100%.  Контакт з хворим звичайно закінчується захворюванням. Діти перших 3 міс життя хворіють на грип рідше завдяки наявності у них антитіл матері, що передаються трансплацентарно. Імунітет після грипу типоспецифічний. Після грипу А несприйнятливість розвивається тільки до того підтипу вірусу, який спричинив захворювання. Імунітет до штаму вірусу грипу, який викликав захворювання, виробляється менше, ніж на рік. Перехресний імунітет після хвороби також не виробляється й створюється можливість зараження різними штамами вірусу грипу упродовж одного епідемічного періоду. Запобігти захворюванню можливо лише за умови якісної вакцинації проти тих вірусів грипу, котрі активізувалися під час нинішньої епідемії.

Кінець захворювання залежить від балансу трьох сил: вихідного рівня імунітету у людини, патогенності вірусу й активної підтримки системи детоксикації. За наявності супутніх захворювань, що відбиває початковий низький рівень імунітету, грип протікає важче, з розвитком ускладнень. Що коротше інкубаційний період, то, як правило, Вам дістався більш агресивний штам вірусу грипу, і захворювання може протікати дуже тяжко. Змінити рівновагу у разі захворювання на Вашу користь можна якісним цілеспрямованим попереднім підготуванням і розумним лікуванням.

Особливості епідемії грипу, що насувається

Їх кілька.

1. Як правило, грип щорічно приходить у Європу з Австралії, Південно-східної Азії. До цього вже звикли, проте останнім часом у цих регіонах постійно виникають і спалахи курячого грипу. Для нього не існує меж та епідеміологічних кордонів – вірус здатний переміщатися з перелітними птахами. Вже зареєстровані спалахи пташиного грипу в Сибіру, Скандинавії, Румунії, Туреччині, Японії тощо. У поточному році у В’єтнамі вже загинули десятки людей. Не виключена можливість появи мутантних вірусів, комбінацій вірусів грипу людини і птахів, до яких відомі вакцини, що добре себе зарекомендували, не підвищують імунітет або підвищують його лише частково. Вони здатні зм'якшити прояви захворювання, але не запобігти йому повністю.

2. Інтенсивність епідемій грипу – циклічний процес. Сплесків активності інфекції давно не відзначалось, хоча епідеміологи передрікають їх щорічно. Чи виправдаються песимістичні прогнози цього разу, дізнаємося навесні. А поки експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) припускають, що під час нинішньої епідемії може загинути біля 4 млн. людей. Дотепер найбільш підступними й катастрофічними були пандемія у 1918 р. (що увійшла в історію під назвою "іспанка"), під час якої загинуло біля 40 млн. людей, і 1968 р., що забрала (за різними оцінками) 600-700 000 життів.

Результати досліджень американських і британських учених свідчать про те, що іспанський грип був настільки смертельним через те, що він еволюціонував з пташиного грипу і містив унікальний білок, до якого у людини не було імунітету. Вони проаналізували трупи людей, що загинули в епідемію 1918 р. і знаходились в умовах вічної мерзлоти. Виявилося, що вірус пташиного грипу вже проривався через усі імунні та видові заслони в людську популяцію.

3. Для того, щоб померти від звичайного грипу або завдати своєму здоров'ю істотної шкоди, треба бути достатньо безтурботною й самовпевненою людиною. Курячий же грип, вражаючи токсинами одночасно багато органів, забирає життя не частки відсотків (як при зараженні вірусом грипу людини), а десятками процентів від числа захворілих. На початку ходи курячого грипу гинуло до половини від усіх захворілих, незважаючи на інтенсивне лікування в умовах інфекційного стаціонару, під постійним спостереженням і з використанням найсучасніших засобів. Про комфортне лікування вдома, перед телевізором, з пультом управління в одній руці і чашкою гарячого чаю в іншій не може бути й мови.

4. Вірус курячого, або пташиного, грипу уражав тільки тих, хто за родом своєї діяльності стикався з птахами або вживав у їжу сире м'ясо заражених птахів. Передача його від людини до людини не доведена. Чи будуть такими ж «байдужими» до людини мутанти, невідомо. Деякі вважають, що збуднику пташиного грипу залишилося зробити останній стрибок. Достатньо однієї-двох мутацій, щоб він почав легко передаватися від людини до людини. Якщо мутанти поєднають у собі всі негативні властивості – майже 100% заражуваність при контакті з хворим на грип людський та високу смертність при зараженні вірусом пташиного грипу, то кількість жертв епідемії буде значно більшою, ніж передбачувані 4 млн (за найбільш песимістичними прогнозами – до 140 млн).

5. При обширних контактах і тяжкості протікання процесу замість домашнього режиму багато кому буде необхідна госпіталізація, і система охорони здоров'я будь-якої, навіть найбільш розвиненої країни, навряд чи витримає такий потік пацієнтів.

6. Розроблено живі протигрипозні вакцини для прийому всередину і уведення через ніс. Деякі з них можуть уберегти від кількох і навіть практично від усіх відомих штамів вірусу грипу. Проте вакцина від грипу пташиного поки не створена, тим більше – від його імовірної, але не передбачуваної комбінації з будь-яким з вірусів грипу людини. Таких комбінацій може бути сотні. І ефективну вакцину навряд чи встигнуть створити в необхідній кількості. До того ж, для вироблення імунітету її варто вводити не менш ніж за 3-4 тижні до гаданого початку епідемії. Інакше уведена вакцина не тільки не посилить, але навпаки – ще більше послабить імунну систему.

Вакцинація: «за» і «проти»

Вакцинація – безумовно, найбільш надійний і специфічний спосіб захиститися від будь-якої інфекції. Ідея створення вакцини проти грипу виникла у 30-х роках минулого століття після встановлення вірусної природи грипу. Лабораторні культури грипозних вірусів знешкоджували за допомогою прогрівання, опромінення ультрафіолетовими променями або просто безпосереднім додаванням формаліну, а потім цей завис вбитих вірусних тілець впорскували мишам і тхорам. Після 2-3 ін'єкцій під шкіру або в м'язи через 10-15 днів тварин заражали живою культурою того самого штаму грипозного вірусу. Експерименти принесли успіх. В крові імунізованих тварин у великій кількості з’являлись антитіла, здатні нейтралізувати грипозний вірус.

У вакцинованих людей в крові з’являлись антитіла (білки сироватки крові, що утворюються внаслідок попадання в організм різних антигенів) і підвищувалась резистентність (витривалість) до захворювання, хоча і не такою мірою, як це було у тварин.

У подальшому виявилось, що не обов'язково вводити все вірусне тільце, достатньо й однієї оболонки. Так виникли вакцини, що містять поверхневі протективні антигени гемаглютинін та нейрамінідазу грипозних вірусів. До складу сучасних вакцин включають також імуностимулятор поліоксидоній, що забезпечує високу імуногенність і стабільність антигенів.

Як убиті, так і живі вакцини зменшують можливість захворювання, примушуючи власну імунну систему завчасно виробити цілеспрямований захист (антитіла) від вірусів, але не забезпечують цілковитого захисту. Причиною цього є особливості грипозної інфекції і, насамперед, здатність вірусів змінювати свою антигенну структуру. Вірус грипу – своєрідний хамелеон, з кожною епідемією він змінює свої найважливіші властивості. При виготовленні вакцини ще ніхто не знає, який штам зумовить наступну епідемію – чи буде він ідентичним або дуже схожим за структурою і складом оболонок на вакцинний. Тому протигрипозні вакцини прагнуть виготовляти полівалентними, тобто здатними оберігати від усіх відомих різновидностей вірусів грипу. Після вакцинації несприйнятливість виникає через 2-3 тиж.

Переваги вакцинації.

Завчасно одержуємо захист від тих вірусів, до яких вона проведена. Якщо захворювання і розвивається, то в легкій або стертій формі, без ускладнень.

Недоліки вакцинації.

Вакцинацію треба робити щорічно, бо вірус грипу постійно “змінює свою шкіру”, і імунітет від тогорічного введення вакцини може не спрацювати у нинішньому сезоні.

Її не можна проводити спонтанно. До неї необхідно готуватися. У будь-який момент можна проводити лише абсолютно здоровим людям, яких не так багато.

Не можна уводити вакцину навмання. При введенні вакцини від не активного під час теперішньої епідемії вірусу грипу одержимо напружений імунітет проти латентної (прихованої) групи вірусів, виснажиться запас імунної системи. І при зараженні грип буде протікати тяжче.

Тому треба очікувати прояснення ситуації, активно готуючись до епідемії грипу (втім, як і до інших, не менш небезпечних інфекцій). Для цього є ще достатньо багато часу для використання ефективних системних засобів широкого спектру дії. Адже імунна система працює постійно і не тільки проти вірусу грипу. В одному лише кишечнику біля 500 видів бактерій, котрих постійно треба стримувати. Поява вірусу грипу для імунної системи – лише епізод. І поки вірус грипу не з’явився в організмі, імунна система проти нього працювати не буде. Вона включається лише при безпосередньому контакті. Або при вакцинації. Жива протигрипозна вакцина може дати ефект лише у тому разі, коли вакцинальний вірус досяг клітин слизової оболонки носа й носоглотки і прожив там 3-5 діб.

Тому перед вакцинацією потрібно пройти обстеження і проконсультуватися з лікарем. Необхідно попередньо переконатися, що у Вас відсутні такі стани:

а) гостре захворювання, при якому імунна система напружено працює проти якогось подразника (мікроорганізму або вірусу). Якщо вакцинацію проводити на такому тлі, то основне захворювання ще більше розтягнеться у часі, а потрібного імунітету від власне вакцинації ми все рівно не одержимо. Замість імунітету до вірусів можливі алергічні реакції і додаткове ослаблення імунної системи;

б) загострення хронічного захворювання. Його наявність свідчить про початково знижену активність імунної системи. Введення на цьому тлі протигрипозної вакцини лише погіршить стан хворого, не створивши надійного імунного захисту;

в) порушення роботи печінки. Дуже рідко порушення функції печінки виявляється болем у правому підребер'ї – до 5% людей. Значно частіше на патологію печінки вказують підвищена дратівливість, «жовчність», особливо на тлі підвищеної стомлюваності, невмотивований біль в ділянці серця, періодичний головний біль у лобно-скроневій ділянці, мігрень, нудота, гіркота в роті, запори (відсутність щоденного стулу до 8-ї год ранку) та ін. Якщо перед вакцинацією не відновити нормальну роботу печінки (а при сучасній екології вона порушена практично у всіх) або хоча б не поліпшити її, то повноцінного вироблення антитіл і бажаного результату від вакцинації не одержимо. Будемо нарікати на вакцини, хоча винуваті самі.

Це лише невеличкий перелік станів, при яких ефективність вакцинації буде мінімальною.

Роль вітаміну С у запобіганні грипу: міфи і реальність

У значній мірі як захворюваність, так і розвиток ускладнень при грипі залежать від попередньої забезпеченості організму вітаміном С. Аскорбінова кислота особливо необхідна при підготовці до епідемії грипу. Проте роль вітаміну С часто перебільшують або навіть перекручують. Аскорбіновій кислоті приписують стимуляцію імунітету, що в принципі не властиво вітаміну, особливо – його підвищеним дозам.

Основна дія вітаміну С – нормалізація проникності кровоносних судин. При грипі особливо страждають капіляри. Стінки їх стають ламкими і місцями відмирають. Це створює умови для виникнення крововиливів, особливо в осіб, схильних до підвищення кров'яного тиску. Крововиливи особливо небезпечні в мозок, печінку, сітківку очей, серцевий м'яз.

Проникність судин різко зростає при тривалій недостатності вітаміну. Розриваються дрібні судини, з’являються мікрокровотечі і тромби. Як наслідок – порушується обмін речовин у всіх тканинах. Основа порушення: тканини не одержують повноцінного живлення. Проте важливішим є те, що не відбувається повноцінного видалення продуктів обміну речовин від тканин. Організм на клітинному та тканинному рівні швидко старіє і зношується. А імовірність занедужати на грип (і не тільки) різко зростає.

Норма вітаміну С – 70-100 мг на добу, вона зростає до 150-200 мг на добу для вагітних, матерей-годувальниць, людей, що займаються важкою фізичною працею. При цьому обмін речовин протікає оптимально. Частина вітаміну С накопичується в печінці й його вистачає на 4-6 міс. Тому достатнє вживання фруктів та овочів у літньо-осінній період забезпечує організм вітаміном С до весни (при початково гарному стані печінки).

Вітамін С сприяє ущільненню клітинних оболонок, зокрема верхніх дихальних шляхів, через які вірус грипу проникає в організм. А якщо захворювання розвинулося – створюється кисле середовище (у якому вірус погано розмножується). Антиоксидантна властивість вітаміну С зменшує руйнівну дію токсинів вірусу на тканини життєво важливих органів та запобігає ускладненням.

Регулярний прийом вітаміну в дозі, що перевищує 300 мг/добу (що без синтетичних препаратів досягти тяжко), призводить до розвитку гіпервітамінозу. Судини стають тендітними, ламкими, що також супроводжується розвитком мікрокровотеч і порушенням живлення тканин. Змінюються проби, може з’явитися домішка крові при видаленні слизу з носа. Прийом великих доз особливо небажаний за наявності атеросклерозу судин, тому що до порушень центрального кровообігу, властивих атеросклерозу, додаються ще й периферичні розлади, характерні для гіпервітамінозу С. А також курцям, хворим на цукровий діабет, де переважають периферичні судинні розлади.

Проте цим прикрості не обмежуються. При окисленні вітаміну С утворюється кетогулонова кислота, котра токсично діє на залозисту тканину. Насамперед страждає підшлункова залоза, розвивається або прогресує цукровий діабет та його ускладнення.

Але і це ще не усе. Підвищені дози вітаміну С посилюють функцію наднирників, змушують виділяти багато гормонів кори наднирників, які тимчасово підвищують працездатність, але придушують імунітет. Це найдужчі речовини в організмі, що гнітять його власний імунітет!

Підвищення рівня глюкокортикоїдів у крові призводить до тимчасового зменшення проявів таких гормонозалежних захворювань як бронхіальна астма, псоріаз, екзема, деякі артрити, алергічні реакції й ін. Проте високі дози вітаміну С сприяють поступовому виснаженню можливостей наднирників, і згодом роблять захворювання ще важче компенсованими. Це життя у кредит, за котрий дуже дорого прийдеться розплачуватися.

Крім того, гормони наднирників підвищують рівень цукру в крові (загострюється цукровий діабет) і рівень артеріального тиску (відбувається загострення гіпертонічної хвороби), збільшують частоту скорочень серця (частіше розвиваються аритмії). Підвищують рівень холестерину в крові (активніше прогресує атеросклероз судин), підвищують м’язовий тонус – прогресують патологія суглобів, остеохондроз хребта. Таким чином, розвиваються й активно прогресують основні хвороби старіння: атеросклероз судин, ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, обмінно-дистрофічні захворювання суглобів (артроз, остеохондроз). Причому ці хвороби старіння розвиваються поза залежністю від віку! Негайний ефект – короткочасне підвищення працездатності – навряд чи може компенсувати та виправдати ризик розвитку таких серйозних найближчих і віддалених наслідків.

Не зловживайте високими дозами вітаміну С!!!

Борис Скачко, врач, фитотерапевт, автор 20 книг и брошюр, более 200 статей по фитотерапии, здоровому образу жизни

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Коментарі   

0 # Лёха 20.11.2008, 13:05
Ой меня чегото вообще подкосил грип,подняться даже немогу.что не делаю,ничего не помогает. :sigh
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Доктор Борис Скачко 20.11.2008, 14:05
Значит делаете что-то не так или не то. Попробуйте прочитать другие мои статьи по лчению гриппа на сайте.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Саша 28.01.2009, 23:09
Хворію грипом,годую груддю дитину 2,5 місяця.Дуже боюсь її заразити.І лікуватись немає чим ,так як всі дієві препарати противопоказані матерям годувальницям.
Як вберегти дитину від хвороби?
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Лікар Борис Скачко 29.01.2009, 13:22
За звичай, діти до 6 місяців грипом хворіють дуже рідко. Але погано, що грипом хворієте саме Ви. Адже в іншому випадку Ви б передавали дитині протитіла до вірусу.
Застережні засоби у Вашому випадку повинні бути такими.
Дитина повинна весь час знаходитись в окремому приміщенні. Ви в нього можете заходити лише для годування. Весь інший час за нею доглядати мають інші. Весь час Ви маєте носити марлеву маску, що закриває рот та ніс. Кількість шарів марлі - не менше 8. Щоб захворювання у Вас перебігало оптимально - читайте статью та інші статті на тему грипа на нашому сайті.
Стежте за диханням дитини. Першими ознаками грипу може бути закладений ніс. Тоді дитина починає робити великі перерви під час годування або дихає через відкритий рот. Температура підвищується зрідка. У малої дитини мокроту з носа можна видалити за допомогою звичайної клізми. Витискаєте з неї повітря, обережно вставляєте в ніс та відпускаєте. В середину клізми потрапить слиз та дитині стане легше дихати. Але якщо закладений ніс - не випадок, а система - звертайтесь до педіатра.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # олег 11.11.2009, 19:47
син 19 років, хворий псоріазом з 12 років займаеться футболом, зараз роблю соки з моркви гарбуза яблук по 150 гр, в день.по статі зроумів що вживання соків може зашкодити, хоча я і вся сімя почуваемося краще,син ще приймае трави і мазі,чи можна пити такі соки і в якій кількості, дякую за пораду.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Доктор Борис Скачко 11.11.2009, 19:51
150 гр. смеси соков не повредит, а если каждого по 150 - может быть раздражение печени и кишечника.
Мази при псориазе я бы не советовал - они нарушают работу кожи и \"консервируют\" псориаз.
По травам - надо смотреть, насколько они ему подходят, Травы разные бывают.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # олег 11.11.2009, 20:03
ми лікуемося в лікарки яка вже не одного вилікувала від псоріазу, в нйого е дисбактеріоз минулого року пили вид дисбактеріозу таблетки соки були на морі іце допомогло. цого року був в немирові на морі в евпаторіі але ті бляшки які появилися весною тримаються і дуже повільно сходять. в ьдитинстві мав гострики. дякую
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # оля 01.03.2010, 13:03
спасибо очень интересно :)
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # катя 15.05.2011, 13:53
Спасибо :)
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Руслана 15.05.2011, 13:54
:cry
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # світлана 15.05.2011, 13:57
чому людина хворіє на грип багаторазово упродовж життя?
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # иблор 15.05.2011, 17:47
:roll :upset :sigh :upset :roll :cry :( ;) :cry :cry :grin :grin :grin
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Доктор Скачко Борис 16.05.2011, 08:05
Будь ласка. Сезонний грип дуже підступна інфекція. Якщо переоцінити свої можливості, то перші ознаки грипу у випадку, коли перша допомога при грипі не буде своєчасно надана можуть легко перетворитись на перші ознаки ускладнень грипу як досить небезпечної вірусної інфекії.
Кожного епідемічного сезону приходить декілька вірусів грипу. Якщо Ви вже перехворіли колись одним з них - у Вас є імунітет, захворіти не можете. Якщо ні - відомо більше 100 різновидів вірусу грипу - хворіти на грип можна по кілька раз на рік. Що важливо - своєчасно та відповідно до перебігу надавати першу допомогу при грипі. Тоді ускладнень не буде. Ускладнення при грипі виникають лише у тих, хто безвідповідально ставиться до свого здоров\"я та життя.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Соня 22.02.2012, 17:08
я дуже часто хворію грипом
що робити а би його запобігти??
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Соня 22.02.2012, 17:09
я дуже часто хворію грипом
що робити а би його запобігти??
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Соня 22.02.2012, 17:10
я дуже часто хворію грипом
що робити а би його запобігти??
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Доктор Скачко Борис 24.02.2012, 14:21
імунітет до вірусів грипу формується лише після вакцинації або правильно перенесенного захворювання. одних лише вірусів грипу А 135 видів. а ще є віруси В та С. тому за життя захворіти на грип можна 2-3 рази на рік.
більш нагально це знати перші ознаки грипу як вірусної інфекції. коли та як надавати першу допомогу при грипі та ГРВІ. а також перші ознаки ускладнень вірусної іфекції. які потребують продовжувати надавати допомогу при грипі, але вже в медичному закладі під наглядом лікаря.
з метою зміцнення імунітету, посилення синтезу антитіл, інтерферону розроблена формула здоровья №1 (застосовується при наявності порушень в системі травлення, дисбактеріозу кишківника) та формула здоровья №3 (для стимуляції імунітету якщо система травлення працює гарно).
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата