Позбуваючись зайвих кілограмів, ми позбуваємося складних хвороб

або як підвищити імунітет, нормалізувати тиск, поліпшити самопочуття та фігуру

Зайва вага – це не лише питання краси. Адже в різних людей різні смаки, часто діаметрально протилежні: одним подобаються худенькі, іншим повненькі. Зайві кілограми – це передусім зайві проблеми зі здоров”ям. І до того ж, дуже серйозні. Вони наростають разом з кілограмами. Тож і позбутися хвороб можна позбувшись непотрібних відкладень у тілі.

Про це розмова з завідувачем відділу фітотерапії науково-виробничого об”єднання „Юстас” Борисом Скачком.

Жир – це запасне депо енергії

Жир – це „запасне пальне”організму, яке він використовує в екстремальних умовах. Відомо, що енергія в організмі, поповнюється через їжу. Але якщо людина вчасно не поїла, організм недоотримує потрібних йому речовин для забезпечення процесів життєдіяльності всіх органів і систем: мозку, м”язів, кровоносної системи тощо.

Річ у тім, що вуглеводів, які виконують роль найбільш екологічно безпечного пального для вироблення енергії, організм не може багато накопичити. Вуглеводи відкладаються у вигляді глікогену в печінці й  м”язах (що більші м”язи, то більше в них глікогену). Але цих запасів  вистачить для повноцінної діяльності всіх органів і систем не довше як на півдня. Другий шлях поповнення енергії  – це білки. Вони накопичуються  в невеликій кількості в крові й печінці, а також у м”язах й імунних клітинах. В імунних клітинах білки виконують роль ферментів, які знешкоджують обломки клітин, чужерідні бактерії, онкоклітини тощо. Але ці білкові депо обмежені.

Нерегулярне харчування – головна причина накопичення жиру

Тому організм створює додаткові комори енергії у вигляді жирових відкладень. Треба сказати, що жирові депо на відміну від вуглеводних і білкових, - майже безмежні. Обмежують лише ускладнення ожиріння у вигляді гіпертонічної хвороби, атеросклерозу судин, цукрового діабету, обмінно-дистрофічні захворювання суглобів, накопичення солей та камінців у нирках, тощо. І якщо людина харчується не регулярно, з великими інтервалами між прийомами їжі (приміром, зранку і ввечері), організм, щоб підстрахуватися, намагається створити для себе побільше запасів „про чорний день”, відкладаючи жир. Такий тип збільшення ваги я б назвав «трудоголік», коли людина одне з найбільших задоволень - від вживання їжі підміняє задоволенням від виконаної роботи. Жири - це дуже калорійне пальне. Якщо з 1 граму білків чи вуглеводів виділяється  близько 4 калорій, то з 1 граму жиру – близько 9. Отже перша причина накопичення жиру – нерегулярне та нечасте  вживання їжі.

Нестачу води організм компенсує жировими відкладеннями

Друга причина накопичення жиру – це нестача рідини в організмі. Бо якщо людина п”є мало води, у неї погано працює система терморегуляції. Внаслідок цього організм може швидко перегрітися (не вистачає рідини для охолодження). Щоб недопустити підвищення температури, організм вимушений уповільнювати процес обміну (згорання) речовин. Для цього він знижує артеріальний тиск. Якщо за нормального тиску - 120/80 – 110/70 мм ртутного стовпчика  пульсовий тиск, який є показником швидкості обміну речовин, сягає показника 40 (він вимірюється різницею верхньої і нижньої позначок:120-80=40), то за пониженого - 90/60 мм ртутного стовпчика пульсовий тиск обмежується 30 одиницями (90-60=30), а отже обмін речовин відбувається значно повільніше, а відтак різко падає енергетика організму. Але організм не може допустити, щоб вслід за цим упала й температура тіла. Тому накопичує жир, щоб зменшити тепловіддачу та зберегти тепло всередині тіла. Внаслідок чого він дуже економно використовує калорії, а вага збільшується мало не від зайвого ковтка повітря. Такий тип збільшення ваги типовий для рослин пустелі, що активно всмоктують все та досить важко віддають накоплене.

„Жирова енергія”  - потужна, але «екологічно небезпечна»

Зазвичай жир накопичується в кількох місцях. По-перше, під шкірою. По-друге, в сальниках, великому й малому, які розташовані між петлями кишечнику. Хірурги називають сальник добрим собакою черевної порожнини. У разі прободіння кишечнику, запального гнійного процесу в апендиксі, сальник може припаятися до хворої ділянки, залатати небезпечне місце, рятуючи від операції чи від смерті.  У людей з порушеним обміном речовин, які мають зайву вагу, у сальниках  може накопичитися до 10-15 і більше  кг жиру. У нормі в дорослої людини в цьому органі накопичується 2-3 кг жиру.

Крім того, сальник є потужним джерелом енергії. Але ця енергія не якісна і дуже програє порівняно з тією, що надходить з їжею. Адже разом з продуктами харчування людина отримує не лише набір білків, жирів і вуглеводів, а й вітамінів та мікроелементів. У разі 4-5 разового харчування весь цей перелік речовин потрапляє спочатку в кров, а потім до клітин організму. За нерегулярного харчування, корисні речовини наповнюють кров епізодично.

Зважаючи на „голодний пайок”, організм вимушений використовувати свої запаси. Спочатку забирає глікоген з печінки, який потрібний їй для переробки токсинів. А отже цей орган стає „обеззброєнним” і всі шлаки потрапляють в кров. Якщо ж печінка не піде на таку жертву, мозок, який потребує для роботи дуже багато енергії, залишиться без їжі, внаслідок чого людина може спочатку отримати специфічний головний біль, а згодом впасти в гіпоглікемічну кому.

Крім того, під час переробки жиру у вуглеводи (енергетичне пальне)  разом з цукром з нього виділяються й токсичні речовини, які також потрапляють у печінку й кров.

Імунодефіцит – наслідок зайвих кілограмів та постійний супутник ожиріння

Проблема зайвих кілограмів напряму пов”язана з проблемою розвитку в організмі різноманітних захворювань. Одне з найсерйозніших порушень – імунодефіцит. Якщо „печінкових” вуглеводних запасів для підтримання процесів життєдіяльності не достатньо, організм починає забирати білки з м”язів та імунних клітин. Але якщо м”язи довго „розчиняються”, то імунна система відразу віддає свої білки. Це призводить до виникнення в людини стану імунодефіциту і є поясненням того, чому люди сьогодні тотально страждають від міжклітинних інфекцій – у імунних клітин не вистачає білків-ферментів для  знешкодження бактерій.

Разом із зайвими кілограмами у людини може з”являтися таке неприємне явище як целюліт (побрижена шкіра на деяких ділянках тіла, яка нагадує апельсинову шкірку). Це також не лише косметична проблема. Річ у тім, що під шкірою міститься 15% імунних клітин, які знешкоджують бактерії, що потрапляють ззовні, а також виловлюють токсичні речовини  з кров”яного русла, забираючи їх разом з жиром. Поки їх кількість у межах допустимого, імунні клітини справляються з „ворогами”, перетравлюючи та виділяючи через потовиділення шкіри чи інші видільні органи. Але, якщо жирових крапель утворюється занадто багато, імунні клітини перероджуються в жирові, втрачаючи свої захисні й очищувальні функції. А ось жир з токсинами починають набирати до „безкінечності”, перетворюючись по-суті на сміттєве відро.  Внаслідок цього виникає запальний процес в підшкірних клітинах – целюліт, який поступово призводить до їх загибелі – ліподистрофії (імунні клітини вмирають і западають). Таким чином поява „апельсинової шкірки” на тілі свідчить про те, що імунітет у цих ділянках „вимкнутий”. А в організмі загалом – знижений.

Шкірні висипання – ще одна проблема, яка часто турбує повних людей. Річ у тім, що у них порушена робота сальних і потових залоз, що перевантажені виділенням продуктів обміну речовин.

Цукровий діабет і серцево-судині захворювання – супутники надмірної маси тіла

Звичайно, це не означає, що під шкірою взагалі не має бути жиру й усілякими способами з ним боротися. Адже він допомагає здійснювати організму регуляцію температури, захищає від переохолодження та перегріву, тимчасово накопичує токсичні речовини, «згладжуючи» їх рівні в крові. Крім того, підстраховує організм у разі невчасного надходження їжі. У нормі жирової клітковини під шкірою має бути до 2 см. Більший об”єм свідчить про різні стадії ожиріння.

Практично у всіх повних людей в організмі відбувається порушення вуглеводного обміну. Таким чином вони потрапляють у групу ризику захворіти на цукровий діабет.

Ще однією проблемою, яка турбує повних людей, є порушення у роботі серця. Адже внаслідок жирових відкладень на животі діафрагма („венозне серце”), яке міститься в ділянці сонячного сплетіння не працює, а відтак погіршується венозний відтік крові й збільшується навантаження на серце. А ще на вени. Тому зайві кілограми спричинюють розвиток таких хвороб, як геморой та варикозне розширення вен.

Практично у всіх випадках проблему зайвих кілограмів супроводжують негаразди з артеріальним тиском. У більшості випадків він або понижений, або підвищений – залежно від того, який пристосувальний механізм обрав собі організм. Дуже рідко у повних людей показники артеріального тиску є нормальними. Якщо внаслідок надмірних жирових відкладень внутрішня система перегрівається, тиск спочатку знижується задля уповільнення обміну речовин, які впливають на підвищення температури внутрішнього середовища. Але зі збільшенням маси тіла збільшується і кількість капілярів для живлення тканин. А отже серце вимушене „обслуговувати” більшу кількість судин. Справитися з цим завданням йому допомагає підвищення артеріального тиску. Таким чином людина стає гіпертоніком. Підвищений артеріальний тиск автоматично породжує проблему атеросклерозу судин. Від цього особливо страждають ті органи, в яких тиск у судинах найбільший: аорта, серце, нирки, головний мозок.

Вода – перші ліки від ожиріння

Для регулювання тиску потрібно почати вживати більше води. По-перше, вона охолоджує організм, а отже у гіпотоніків відпадає потреба в заповільненні обмінних процесів, тому показники тиску піднімаються до нормального рівня. По-друге, вода виносить з організму зайві калорії, а з ними поступово і зайві кілограми. Навантаження на серце зменшується, а отже відпадає потреба в підвищеному артеріальному тиску і він нормалізується. Крім того, вода розріджує кров, а отже полегшує її проходження судинами, що також сприяє нормалізації тиску. Прискорити процес схуднення допоможе й вживання зелених чи білих чаїв (один з елітних видів чаю). Завдяки кофеїну, який міститься в чаї, вони прискорюють обмінні процеси, особливо, якщо вживаються з лимоном, який максимально розчиняє кофеїн у воді. Крім того, ці чаї наповнюють організм вітамінами-антиоксидантами. При наявності гіпертонії не потрібно починати з кофеїну, хоч він сприяє швидкому схудненню.

Треба нагадати, що людина повинна вживати за добу таку кількість рідини, яка становить до 4-5% від її маси тіла (у разі 60 кг ваги – до 3 л води). Важливо пити воду перед їжею за 20-30 хвилин. Це запобігає підвищенню густини крові після їди.

Часте харчування – головна умова схуднення

Паралельно з нормалізацією режиму вживання води потрібно відрегулювати харчування. Людині, яка їсть 1-2 рази на день, важко схуднути, ще важче утримати досягнутого результату у боротьбі з зайвими кілограмами. Бо організм всупереч нашим бажанням намагатиметься кожну калорію зекономити і відкласти про запас. У разі 4-5 разового харчування, організм „зрозуміє”, що йому нічого боятися залишитися на голодному пайку і сміливо витрачатиме калорії на забезпечення життєвих процесів.  Одноразові порції їжі мають уміщатися в дві щільно складені долоні без верху (пригорща). Для людей, які худнуть ідеальним є 7-8 разове харчування. При цьому разові порції пропорційно зменшуються.

Ще раз хочуть наголосити, що однакова кількість їжі, яка надходить в організм за два прийоми їжі і за 5-6 прийомів їжі, по-різному на нього впливає. У першому випадку відкладається в жирові запаси, у другому – максимально витрачається на забезпечення процесів життєдіяльності.

Втрата кілограмів залежить від послідовності вживання продуктів

Пришвидшує обмінні процеси (а відтак і схуднення) вуглеводна їжа – страви з овочів і фруктів. Вони у тушеному, печеному чи вареному вигляді ще й є чудовими сорбентами (очищувачами), що також сприяє зменшенню ваги. А ось вуглеводів у вигляді цукру та виробів з білого борошна потрібно уникати, вони відразу зі шлунку потрапляють у кишечник, де відразу засвоюються. Але це не означає, що категорично від них відмовлятися. Бо суворі заборони негативно сприймаються психікою. І стають причиною „зривів дієт”. Для того, щоб уповільнити процес засвоєння вуглеводів, перед прийомом вуглеводної їжі, потрібно спожити шматочок білкової (м”ясо, рибу, яйце). Ці продукти перетравлюються в шлунку протягом 5-6 годин. Тому й вуглеводна їжа, спожита слідом, не потрапить так швидко в кишечник, а отже зменшиться темп потрапляння калорій в організм. У людини ж довше зберігатиметься відчуття ситості, а відтак вона ще й не переїдатиме.

Що стосується виключно білкових дієт (Кремлівська дієта, дієта Аткінса), то вони є досить небезпечними для здоров”я людини. Справді, білки підвищують обмін речовин, а отже й розщеплення та виведення жиру. Але  під час переробки білка з нього виділяються досить отруйні речовини. На виведення токсинів з 1 г білка потрібно 42 мл води. Зазвичай, люди не стежать за дотриманням цього співвідношення. Внаслідок цього завдають величезного удару по нирках і суглобах (ці органи на подібних дієтах старіють на 20-30 років). А отже білкова їжа в раціоні людини має певне значення – нестача може призвести як до дистрофії, так і до ожиріння. А зловживання нею – до проблем з суглобами або нирками.

Клітковина, адаптогени й препарати йоду – помічники у боротьбі з зайвими кілограмами

Для того, щоб уникнути переїдання, на початкових етапах схуднення потрібно використовувати висівки,  клітковину (їх можна придбати в аптеках та супермаркетах). Висівки та клітковину вживають перед їжею, попередньо замочивши. Клітковина розбухає, стає об”ємною і займає в шлунку місце. Тож людина менше поглинає їжі. Таким чином можна поступово позбутись ще одного способу накопичення надлишкової маси тіла, який можна назвати «шлях гурмана». Коли людина вживає їжу часто та великими порціями.

Якщо процес обміну речовин „розкочегарюється” довго, цей процес можна інтенсифікувати за допомогою адаптогенів: настоянок женьшеню, елеутерококу, родіоли рожевої, аралії, лимоннику китайського. Їх приймають двічі на добу в першій половині дня (перед сніданком і обідом). Починати треба з 10-15 крапель, через тиждень  додають ще по 5 крапель на прийом. Поступово разову дозу можна довести до 30-40 крапель за прийом. Але це слід робити обережно. Бо не все, що робиться дуже швидко, є добрим.  Адаптогени слід починати вживати не раніше, як через 2 тижні відрегулювання харчового й питного режимів. Тим, у кого зберігається підвищений артеріальний тиск, цей спосіб не можна використовувати.

За дещо підвищених показників артеріального тиску можна спробувати посилити обмін речовин за рахунок застосування йоду: використовувати в першій половині дня йодовану сіль, препарати з ламінарії, морських водоростей,  синього йоду (1-2 краплі), вживати продукти моря тощо. 

Що більше світла й руху, то тонша талія

Значно прискорює процес схуднення рух. Такий шлях накопичення маси тіла також має місце і можна назвати «лень раньше родилась» (окрім тих випадків, коли рух обмежено супутніми захворюваннями). Це не означає, що відразу потрібно кидатися в тренажерні зали. У разі інтенсивних занять починаються інтенсивні процеси виведення шлаків, які накопичувалися протягом років, внаслідок цього може трапитися отруєння організму і знову ж таки удар по нирках і суглобах. Ходьба значно безпечніший і досить ефективний спосіб у боротьбі з зайвими кілограмами. Але люди часто лінуються цим займатися, у них не вистачає часу і терпіння. Тож на початкових етапах схуднення збільшити рухливість можна за рахунок збільшення свого світлового дня. Світло  - це зарядка для мозку, його активація. Діяльність цього органу потребує значних витрат енергії, а відтак калорій, що спричинює й втрату кілограмів. Щоб збільшити свій світловий день потрібно підніматися разом зі сходом сонця. Якщо увечері рано темніє, потрібно продовжити день за допомогою електричної лампочки, яскраво освітлюючи своє робоче місце. Це сприятиме підтриманню в тонусі мозку, який запускає обмінні процеси організму. Якщо людина стане підніматися на півгодини раніше, вона витрачатиме на 50 ккал більше, а отже щодня втрачатиме по 10 г жиру (за місяць набігає 300 г). Якщо збільшить освітленість кімнати ця цифра ще збільшиться.  І це окрім втрат жиру за рахунок дієти й вживання води.

Ранкова 15-хвилинна зарядка значно посилить і пришвидшить бажаний ефект схуднення. Але вона повинна відбуватися на рівні легкої гімнастики, без особливих навантажень на ще сонний організм. Потік імпульсів, які посилатимуть у мозок м”язи під час скорочення, запустить процес обміну речовин на цілий день.

Людям, які прагнуть схуднути, потрібно взяти на озброєння просте правило: краще сидіти, ніж лежати, краще стояти, ніж сидіти, краще ходити, ніж стояти. На кожному переліченому етапі витрати калорій по наростаючій збільшуються на 25 (лежачи – 25, сидячи – 50, стоячи –75,  ходячи-100 ккал за годину). Тож протягом дня потрібно чергувати ці положення тіла. Перехід тільки на сусідню сходинку по руховій активності – це додаткова втрата 250-300 ккал (10-12 годин робочого дня по 25 ккал) та 20-30г щоденно або ще до 1кг за місяць.

Помічним у боротьбі з зайвими кілограмами є й масаж, який активує обмін речовин в підшкірній жировій клітковині. Але лише у тому разі, якщо його застосовувати в комплексі з вищеописаними заходами. Бо потрібно створити умови, щоб „розігрітий” жир виходив з організму, а не відкладався на інших ділянках та органах.

Поступово з втратою кілограмів можна підключати й заняття на тренажерах. Звільнившись від деякого вантажу, організм легше їх переноситиме. Поступово жирова тканина заміщатиметься м”язовою. У людини поліпшуватимуться форми тіла, а ще прискорюватиметься подальший процес схуднення. Бо в м”язовій тканині обмін речовин відбувається швидше, ніж у жировій. Головне, щоб не перевантажуватися.

У справі схуднення, як і в будь-якій іншій, потрібно уникати фанатизму. Все потрібно робити із відчуттям комфортності й задоволення. Досягти мети найкоротшим шляхом, уникаючи ускладнень можна, використовуючи індивідуальні особливості організму. Їх ми розкриємо в подальших публікаціях за знаками Зодіаку.

 

Опубліковано в газеті «Здоров'я та довголіття», лютий 2006р.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Коментарі   

0 # Milisenta 11.01.2009, 01:35
Отличная статья! :) Это должны знать все со школьной скамьи.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Доктор Борис Скачко 13.01.2009, 12:16
Согласен. Но, к сожалению, пока каждый человек не испробует свой организм различными диетами, системами \"омоложения\" и \"оздоровления\" и не наступит таким образом на заложенные в них \"грабли\" - он своим здоровьем не начнет заниматься.
Самое главное для человека - задуматься над сохранением и укреплением своего здоровья до того, как оно исчезнет окончательно.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Катаріна 20.03.2009, 12:27
:P хороші поради
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Доктор Борис Скачко 23.03.2009, 15:42
Залишилось найтяжче - виконати їх на благо собі та без шкоди для здоров\"я.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Наташка 13.05.2009, 16:07
Я після операції набрала дуже велику вагу для мене мені16 а вес75кг, і я незнаю що робити будем пробувати і це бо на діетах сидіти я неможу!
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Доктор Борис Скачко 13.05.2009, 16:58
Якщо буде потреба - звертайтесь. 8-067-992-40-62, або 383-19-20 - прямий київський номер.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Юля 29.01.2010, 18:38
а мне не понравилось :x
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Доктор Борис Скачко 29.01.2010, 19:12
А тем, кто воспользовался моей системой снижения веса, очищения и оздоровления организма очень даже понравилось. Далеко не все системы по снижению веса безопасны. Если предварительно не улучшить состояние печени (а на это необходимо не менее 1,5-2 месяца предварительной подготовки) - все может закончиться онкологией.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата